Tynk to rodzaj warstwy, używanej w budownictwie i architekturze do pokrywania ścian nieruchomości w celu ich zabezpieczenia i dodatkowego utrwalenia wykonanej wcześniej przez nas pracy.
Właściwie ten rodzaj specjalnej zaprawy ze względu na drugi człon swojej nazwy, który wskazuje na używanie go wraz z narzędziami z napędem, nie wskazuje wcale, że jest to jego ścisłe i jedyne przeznaczenie.
Możemy skorzystać także z tynku maszynowego przy pracach, które wykonujemy ręcznie. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, by użyć go jako elementu końcowego, przy wykonywaniu przez nas wylewki podkładowej pod np. podłogę. Specyfiką tynku maszynowego jest raczej jego charakter i skład, niż przeznaczenie związane z typem używanych w pracy narzędzi. Tynki maszynowe to po prostu warstwy zabezpieczające, które posiadają tą właściwość, że bardzo szybko schną jako produkt mechaniczny, jednak tempo ich zasychania, uzależnione jest przede wszystkim od tego jakiej ilości wody użyjemy do ich wymieszania oraz tego, jaka gęstość zaprawy jest nam potrzebna. Zajmując się budownictwem, zawsze należy mieć na uwadze warunki pogodowe, ponieważ często mają one zasadniczy wpływ na całość i ostateczny kształt tworzonej nieruchomości. Wylewki maszynowe, od jakiegoś czasu na nowo zaczęły się cieszyć sporą popularnością wśród budowlańców.
POLECAMY: profesjonalne tynki maszynowe Kraków – LitBud
Być może ze względu na swój uniwersalny charakter i ich z reguły szybkie wykonanie, co daje możliwość nie czekania z kolejnymi pracami remontowymi. Jednak główną cechą tej zaprawy jest niestety to, że ma skłonność do szybkiego pękania. Dlatego zanim się zdecydujemy na użycie tynków maszynowych przy budowie, pamiętajmy o podstawowej zasadzie związanej z tym, że każdy materiał posiada ściśle przypisaną przez producenta wytrzymałość.