Stolarka okienna nie jest tym typem branży, która ulega jakimś szczególnym przemianom. Można powiedzieć, że większość elementów jest w niej stała i w ogóle się nie zmienia. Okna wykonuje się tradycyjne z dwóch podstawowych materiałów – plastiku, nazywanego też PCV oraz oczywiście drewna. Istnieje jednak jeszcze jedna odmiana tej stolarki, którą reprezentują okna aluminiowe. Ich zakup warto rozważyć. Nawet jeśli poszukuje się okien dla klasycznego budynku mieszkalnego.
Bo jednak aluminiowe okna (Kraków http://okno-classic.pl/) do tej pory stosowane były głównie w budynkach przeznaczonych do użytku publicznego. Występowały w lokalach gastronomicznych (restauracjach, barach i kawiarniach), czasem też obiektach firmowych bądź instytucjach państwowych. W przypadku stolarki typowo „domowej” zdecydowanie częściej wykorzystywano tą plastikową bądź drewnianą. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Ludzie przekonują się również do aluminium. A jest to naprawdę dobry materiał, z którego można wytworzyć świetne okna pasujące i do domów, i do mieszkań.
Główną zaletą aluminium, którą zawsze podaje się w pierwszej kolejności, jest bez wątpienia jego lekkość. Materiał wykazuje się tą cechą nawet w swoim wyglądzie. Uzyskuje niewymuszoną i bezpretensjonalną prezencję, która pozwala mu łączyć się z domami minimalistycznymi, industrialnymi, skandynawskimi oraz ogólnie rzecz biorąc nowoczesnymi. Okna aluminiowe to także znakomita i niepozostawiająca wiele do życzenia trwałość. Są one znacznie mocniejsze i znacznie mniej podatne na uszkodzenia niżeli okna plastikowe. Pod tym względem przewyższają nawet stolarkę drewnianą.
Dodatkowym plusem jest to, że aluminium bez trudu poddaje się obróbkom mechanicznym, umożliwiając formowanie najróżniejszych kształtów okien. Mogą być one zarówno bardzo szerokie, jak i bardzo wąskie. Osiągają zróżnicowane kształty – nie tylko tradycyjnie prostokątny, ale też okrągły czy kwadratowy. Stolarka aluminiowa na pewno jest więc mocno zróżnicowana. Same okna aluminiowe bywają bardzo oryginalne.